Üretim Süreci

İSKELETİN YAPIMI

Her mobilyanın dayanıklılığını ve belkemiğini iskelet yapısı oluşturur. Bu yüzden sanayi amaçlı yetiştirilen, ve birkaç sezon boyunca bekletilmiş iyi kalite kayın ağacı kullanmaktayız. Kayın ağacını, gövdesindeki halkaların diğer ağaçlara göre daha düz olması nedeniyle tercih ediyoruz.

Gövdenin düz olması zayıf noktaları ortadan kaldırmanın yanı sıra, ağacın bükülmesini ve esnemesini de en az seviyelere indirmektedir.

İskeleti daha fazla güçlendirmek için bütün köşeler ağaç blokları ile desteklenmekte ve vidayla sağlamlaştırılmaktadır

Bütün koltuklarımızda, iskelet yapısı masif sert ağaçtan oluşmaktadır.

Gerekli yerlerde ağaç iskelet, kayın kontra ile bir arada kullanılır. İskeletler cilalanmadan önce tamamen geleneksel yöntemlere sadık kalınarak yapılmakta ve standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Cilaları “Eskitme, Antika Beyazı, Krem, Ceviz, Natürel ceviz” seçenekleriyle seçebiliyorsunuz. Eğer elinizde hazır bir numune varsa size onun aynısını da yapabiliriz.

 

AHŞAP VE OYMA

Ürettiğimiz modellerin, memnun edici bir görünüme sahip olmasında iskeletin şekline, tasarımına, ve tabiki dekoratif oymalara uzun bir zaman ayırıyoruz. Dekoratif oymalar, modelin tarzına ve karakterine uygun olabilmesi için günler hatta bazen aylar süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Ürünlerimizde yer alan bütün oyma motifleri, ustalarımız tarafından elle yapılmaktadır. Tatmin edici bir sonuç almak için tasarımların sanatsal hassasiyetle yapılmasına özen gösteriyoruz.

Modellerimizdeki temiz ve yalın çizgilerin tamamı standart oranlara ve tarihsel doğruluğa sadık kalınarak yapılmaktadır.

TASARIMLAR

Temel olarak koltuk tasarımı, herhangi bir tasarım süreciyle aşağı yukarı aynıdır. Uygun formu oluşturabilmek için her modele ayrı bir zaman aymak ve birkaç faktörü göz önünde bulundurmak gerekir.

Bunu yaparken,

- Ahşap İşçilikler

- Döşeme Stili

- Kumaş ve Deri seçimi

- Tarz ve Akımlar

- Modaya uygunluk

- Gelen talepleri

Değerlendiriyoruz.

Bir fikir olgunlaşırken,özgürce düşünebilmek için kağıt ve kalem kullanarak eskizler yaparız. Onlarca çizim arasından ideal olanı bulabilmek için eskiz yapmak çok önemli.Bunu bilgisayarın getirdiği kısıtlamalarla yakalamak mümkün değildir. Bilgisayar programlarını modelin bitmiş görüntüsünü elde etmek istediğimizde kullanıyoruz.

Eğer muhteşem bir fikriniz varsa, atölyemize geldiğinizde bunu beraber değerlendirelim ve üretilebilirliği hakkında size bilgi verelim. Başustamızın tecrübesi, size ait modelin oluşturulmasında tabi ki hizmetinizde olacak.

Sadece size özel bir modeli, başka kimseye satmayacağımıza söz veriyoruz.

KESİM-DİKİŞ

Koltukları kaplayan bütün döşemelik kumaşlar,ustamızın keskin makasıyla elindeki şablona göre kesilir.Ustamız kumaşları koltuğa üniforma gibi net bir şekilde giydirmek için, kesilen parçaları dikişe uygun olacak şekilde hazırlar.

İğnesinden ipliğine kadar dikiş fiziksel beceri yanında sabır ve dikkat gerektiren bir aşamadır. Dikiş ustalarımız güzel bir dikiş işçiliği için, yapılan işin kalitesini dikkatli gözleriyle kontrol ederler.

DÖŞEMELER

İster geleneksel ister modern olsun, bir koltuğun döşenmesi, ustanın kayın iskeleti tezgahına koymasıyla başlar. Zemindeki esnekliği sağlayan kordon örgüsü, astarlar, dolgu malzemeleri, sünger katmanları koltuğu yavaş yavaş şekillendiren aşamadır.

Döşemede yumuşak bir oturum, ve güzel bir görünüm elde etmenin sırrı zeminin kaliteli bir şekilde hazırlanmasına bağlıdır.

Bazen sokağa atılmış kanepelerden veya eskiden evlerimizde kullandığımız koltuklardan hatırlayacağınız samana benzeyen bir malzeme vardı. Günümüzde ise bunun yerine dolgu malzemesi olarak üretilen özel süngerler kullanılmaktadır.

Döşemedeki çökmeleri engellemek için biz bu süngerlerin en kalitelisini kullanıyoruz. Ancak sertliği ve yumuşaklığı tercihinize göre siz seçebiliyorsunuz. Hatta sizin içinen yumuşak kuştüyü süngerleri bile yapabiliriz.

Kumaş ve deri seçiminde karar vermekte zorlanıyorsanız elimizdeki kataloglardan beğeneceğiniz bir kumaşla koltuğunuzu kaplamak bizim için çok kolay.

KAPİTONE-CHESTERFİELD

Kapitone derin düğmeli elmas görünümünde bir döşeme stilidir. Normal döşeme becerisinden çok daha ileri seviyede bir ustalık gerektirir. Atölyemizde orijinal kapitone elle yapılmaktadır. Kapitone görünümünü elde etmek için her parçanın tek tek düzeltilmesi ve kırışıklarının özel bir teknikle giderilmesi gerekir.

Chesterfield koltuklarda kapitone işlemi hakkıylayapılması gereken, zaman alan ve zahmet isteyen bir stil olduğu için maliyeti de çok yüksektir. Ancak bir kez Chesterfield almaya karar verdiğinizde ömür boyu evinizde kullanabileceğiniz ve gururla arkadaşlarınıza gösterebileceğiniz bir sanat eserine kavuşmuş olursunuz.

Chesterfield modelini ve kapitoneleri yapan ustamız sanatını 1950’li yıllarda İstanbul’da öğrenmiş. Firmamıza başladığından beri burada ustalarımıza kendi sanatını ve kapitone geleneğinin hususlarını öğretti ve onları bu konuda eğitti. Kendisi yaşlı olduğu için şu an sadece yapılan koltukları denetlemekte ve üretimi zor kanepelerde bize yol göstermektedir.

Tamamı kapitoneli olan bir Chesterfield koltuk almayı düşünüyorsanız tanışmak için atölyemize bekleriz.

KOLTUKLARIMIZIN ÖMRÜ

Kodeks olarak, ürettiğimiz koltukları yıllarca kullanabilmeniz için yapıyoruz. Üzücü olsa da her malzemenin bir ömrü var bu yüzden bir ürünü sonsuza dek kullanmamız mümkün olmuyor. Ancak koltuklarımızdan birini aldığıktan sonra “güle güle” diyip sizi unuttuğumuzu düşünmeyin. Umuyoruz ki bu yeni bir arkadaşlığın başlangıcı olsun ve gelecekte de sizeyardımcı olalım.